skip navigation

NSC All American Cup History

June 5-7, 2020

Showcase tournament featuring full-length games.

 

Tournament Contacts

Clinton LaBeau

Director

Phone: 763.785.3679

Cheryl Blaker

Registrar

Phone: 763.717.3229


2019 Champions

Flight Age Flight Gender Flight Name Team Hometown
U9 Boys Red Edina SC Red Edina, MN
U10 Boys Red Minneapolis United Premier Minneapolis, MN
U10 Boys Blue ASC Altoona, IA
U10 Girls Red MTA Jr Elite MeyerAbboud Twin Cities, MN
U10 Girls Blue MTA Jr Elite Graybill Twin Cities, MN
U11 Boys Red WBSC Train the Soul White Bear Lake, MN
U11 Boys Blue Fusion SC Academy 2 Plymouth/Wayzata, MN
U11 Boys White Minneapolis United Strikers Minneapolis, MN
U11 Girls Red NMTRV Elite North Metro, MN
U11 Girls Blue Fire SC North Esko, MN
U11 Girls White Lakehead Express Thunder Bay, Ontario, Canada
U11 Girls Star Edina SC Edina, MN
U12 Boys 11v11 Red NMTRV Elite North Metro, MN
U12 Boys 9v9 Red MapleBrook Maple Grove, MN
U12 Boys Blue Bemidji Extreme Drew Bemidji, MN
U12 Boys White St. Paul Blackhawks Gold St. Paul, MN
U12 Girls 11v11 Red Eclipse Select MN Jr Elite Twin Cities, MN
U12 Girls 9v9 Red Salvo SC South Steel Rosemount, MN
U12 Girls Blue GGFSC White Grand Forks, ND
U12 Girls White Byron Byron, MN
U13 Boys Red RRV United Fargo, ND
U13 Boys Blue JOTP Pucinni Minneapolis, MN
U13 Boys White GGFSC White Grand Forks, ND
U13 Girls Red NSSA Academy Shoreview, MN
U13 Girls Blue VSA Competitive Waukee, IA
U13 Girls White GGFSC White Grand Forks, ND
U14 Boys Red WBSC Crushers White Bear Lake, MN
U14 Boys Blue Blaine SC Travel 1 Blaine, MN
U14 Boys White GGFSC White Grand Forks, ND
U14 Girls Red Salvo SC Orange East Metro, MN
U14 Girls Blue South St. Paul Packers South St. Paul, MN
U14 Girls White Cloquet Lumberjacks Cloquet, MN
U15 Boys Red St. Croix SC Academy Blue Stillwater, MN
U15 Boys Blue Blaine SC Strikers Blaine, MN
U15 Boys White New Ulm New Ulm, MN
U15 Girls Red North Oaks Blast North Oaks, MN
U15 Girls Blue Inver Grove Heights Heat Inver Grove Heights, MN
U15 Girls White NLS Tornadoes Ramsey, MN
U16 Boys Red St. Croix SC Academy Blue Stillwater, MN
U16 Boys Blue Brainerd Blast Brainerd, MN
U16 Boys White Lakes United FC Lindstrom/Forest Lake, MN
U16 Girls Red Gretna Prima White Gretna, NE
U16 Girls Blue St. Paul Blackhawks Black St. Paul, MN
U16 Girls White Lakes United FC Lindstrom/Forest Lake, MN
U17 Boys Red ISC Rampage Iowa City, IA
U17 Boys Blue Grand Rapids Grand Rapids, MN
U17 Girls Red Wright County SC Wright County, MN
U17 Girls Blue Bemidji Extreme Bemidji, MN
U18 Girls Red Yankton FC Gazelles Yankton, SD
U19 Boys Red Tri-City Storm Fargo, ND
U19 Boys Blue Brainerd Blast Brainerd, MN
U19 Girls Red DASC Sioux Falls, SD
U19 Girls Blue Blaine SC Travel 1 2001 Blaine, MN

2018 Champions

Division Team Name Location
U10B Red FC Bears Melrose Park, IL
U10G Red Blaine SC EDT 1 Blaine, MN
U11B Red Fusion SC Academy 1 Plymouth/Wayzata, MN
St. Paul Blackhawks Black St. Paul, MN
U11B Blue Minneapolis United Blue Minneapolis, MN
U11B White Brainerd Blast Brainerd, MN
U11G Red Blaine SC EDT 1 Blaine, MN
MTA Pre-ECNL Twin Cities, MN
U11G Blue DASC Legends 1 Sioux Falls, SD
U11G White Nevada Storm Nevada, IA
U12B 11v11 Red REV SC Academy Black 06 Dakota County, MN
U12B Red Minneapolis United Black Minneapolis, MN
U12B Blue Bemidji Extreme Bemidji, MN
VSA Green Waukee, IA
U12B White St. Paul Blackhawks White St. Paul, MN
U12G Red St. Paul Blackhawks Black St. Paul, MN
U12G Blue VSA Green 06 Waukee, IA
U12G White VSA White 06 Waukee, IA
U13B Red WBSC Crushers White Bear Lake, MN
U13B Blue Fusion SC Select 1 Plymouth/Wayzata, MN
U13B White Southeast Jaguars Minneapolis, MN
U13G Red REV SC Academy Black 05 Dakota County, MN
U13G Blue Lakeville United Lakeville, MN
U13G White Blaine SC Travel 2 Blaine, MN
U14B Red Fusion SC Select 1 Plymouth/Wayzata, MN
U14B Blue St. Paul Blackhawks Gold St. Paul, MN
Nevada Lightning Nevada, IA
U14B White BV United Apple Valley/Burnsville, MN
U14G Red Edina SC Edina, MN
U14G Blue REV SC Academy White Dakota County, MN
U14G White Lakehead Express Thunder Bay, Ontario, Canada
U15B Red Edina SC Premier Edina, MN
U15B Blue Sporting St. Croix Academy Blue Stillwater, MN
U15B White Edina SC Metzger Edina, MN
U15B Star Blaine SC Travel 1 Blaine, MN
U15G Red VSA Premier Waukee, IA
U15G Blue Lakes United FC Lightning Chisago Lakes, MN
U15G White Bemidji Extreme Bemidji, MN
Hermantown Hawks Hermantown, MN
U16B Red Tristate Revolution Sioux City, IA
U16B Blue Bemidji Extreme Bemidji, MN
U16G Red Fusion SC Fury Plymouth/Wayzata, MN
U16G Blue WBSC White Bear Lake, MN
U17B Red Minneapolis United Wildfire Minneapolis, MN
U17B Blue Fusion SC Navy 1 Plymouth/Wayzata, MN
Sporting St. Croix Elite Stillwater, MN
U17G Red REV SC Academy Black 02 Dakota County, MN
U17G Blue Blaine SC Travel 1 Blaine, MN
U18B Blue New Ulm New Ulm, MN
U18G Red Blaine SC EDT Blaine, MN
U18G Blue Gitchi Gummi Duluth, MN
U19B Red Mankato United Jelly Frogs Mankato, MN
U19B Blue Eagan Wave Eagan, MN
Minneapolis United Minneapolis, MN
U19G Blue Tonka United Premier Minnetonka, MN

2017 Champions

All American Cup Red Flight Champions

  • U10 Boys 7v7 - REV SC Academy Black 07, Dakota County, MN
  • U11 Boys - St. Paul Blackhawks FC, St. Paul, MN
  • U11 Girls - Fusion SC Peznecker, Plymouth/Wayzata, MN
  • U12 Boys 11v11 - MTA 05, Twin Cities, MN
  • U12 Boys 9v9 - MapleBrook Strikers, Maple Grove, MN
  • U12 Girls 11v11 - REV SC Academy Black 05, Dakota County, MN
  • U12 Girls 9v9 - Sporting St. Croix Academy, Stillwater, MN
  • U13 Boys - Bonivital Flames, Winnipeg, Manitoba, Canada
  • U13 Girls - Edina SC, Edina, MN
  • U14 Boys - WBSC Attack, White Bear Lake, MN
  • U14 Girls - MapleBrook Reign, Maple Grove, MN
  • U15 Boys - VSA Premier, Waukee, IA
  • U15 Girls - VSA Premier, Waukee, IA
  • U16 Boys - Minneapolis United Wildfire, Minneapolis, MN
  • U16 Girls - REV SC Rage, Dakota County, MN
  • U17 Boys - Oshkosh United, Oshkosh, WI
  • U17 Girls - WBSC Black Scorpions, White Bear Lake, MN
  • U18 Girls - Centennial Tsunami, Lino Lakes, MN
  • U19 Boys - Fusion SC Premier, Plymouth/Wayzata, MN
  • U19 Girls - DASC, Sioux Falls, SD

All American Cup Blue Flight Champions

  • U11 Boys -  TRSA, Elk River, MN
  • U11 Girls - Blaine Blazers, Blaine, MN
  • U12 Boys - Edina SC Black, Edina, MN
  • U12 Girls - Minneapolis United Ali 2, Minneapolis, MN
  • U13 Boys - JOTP Matisse, Twin Cities, MN
  • U13 Girls - MapleBrook Fury, Maple Grove, MN
  • U14 Boys - Sporting St. Croix Academy 2, Stillwater, MN
  • U14 Girls - Lakes United FC Lightning, Forest Lake, MN
  • U15 Boys - Minneapolis United Lone, Minneapolis, MN
  • U15 Girls - VSA Competitive, Waukee, IA
  • U16 Boys - Bemidji Extreme, Bemidji, MN
  • U16 Girls - Eclipse Select MN 01, Twin Cities, MN
  • U17 Boys - Blaine SC EDT, Blaine, MN
  • U18 Boys - Eagan Wave, Eagan, MN
  • U19 Girls - Owatonna SA, Owatonna, MN

All American Cup White Flight Champions

  • U11 Girls - Monticello River Eagles, Monticello, MN
  • U12 Boys - Bemidji Extreme, Bemidji, MN
  • U12 Girls - Bemidji Extreme, Bemidji, MN
  • U13 Girls - Inver Grove Heights Heat, Inver Grove Heights, MN
  • U14 Boys - Edina SC, Edina, MN
  • U14 Girls - Bemidji Extreme, Bemidji, MN
  • U16 Girls - Bemidji Extreme, Bemidji, MN

2016 Champions

All American Cup Red Flight Champions

  • U10 Boys 7v7 - St. Paul Blackhawks, St. Paul, MN
  • U10 Girls 7v7 - Fusion SC Bickett, Plymouth/Wayzata, MN
  • U11 Boys - North Metro Fusion, Andover, MN
  • U11 Girls - REV SC Academy 04, Dakota County, MN
  • U12 Boys - EPSC Eagles, Eden Prairie, MN
  • U12 Girls - Fire SC 04 Lightning, Twin Cities, MN
  • U13 Boys - MTA 03 Blue, Twin Cities, MN
  • U13 Girls - Blaine Wave, Blaine, MN
  • U14 Boys - Iowa City Alliance Lightning, Iowa City, IA
  • U14 Girls - Fusion SC Connealy, Plymouth/Wayzata, MN
  • U15 Boys - Fargo Warriors, Fargo, ND
  • U15 Girls - Sporting St. Croix Black Scorpions, MN
  • U16 Boys - East Select Soccer, Duluth, MN
  • U16 Girls - Fire SC 00, Twin Cities, MN
  • U17 Boys - Iowa City Alliance Premier 1, Iowa City, IA
  • U17 Girls - Centennial Tsunami, Lino Lakes, MN
  • U19 Boys - Fusion SC Premier, Plymouth/Wayzata, MN
  • U19 Girls - Magic Soccer FC, Bismarck, ND

All American Cup Blue Flight Champions

  • U11 Boys - Edina SC White, Edina, MN
  • U11 Girls - Sporting St. Croix Academy 2, Stillwater, MN
  • U12 Boys - Fargo Griffins, Fargo, ND
  • U12 Girls - Inver Grove Heights Heat Larson, Inver Grove Heights, MN
  • U13 Boys - NW Kickers, Brooklyn Park, MN
  • U13 Girls - Blaine Warriors, Blaine, MN
  • U14 Girls - Fusion SC Mjaanes, Plymouth/Wayzata, MN
  • U15 Girls - Fargo Menace, Fargo, ND
  • U16 Boys - Orono Thunder, Orono, MN
  • U16 Girls - Lakeville SC, Lakeville, MN
  • U17 Boys - Lakehead Express, Thunder Bay, Ontario, Canada
  • U17 Girls - Xolos FC Academy, Brainerd, MN
  • U19 Boys - Bemidji Extreme, Bemidji, MN

All American Cup White Flight Champions

  • U11 Boys - North Metro Heat, Andover, MN
  • U11 Girls - Bemidji Extreme, Bemidji, MN
  • U13 Boys - EPSC, Eden Prairie, MN
  • U13 Girls - Lady Byron Bears, Byron, MN
  • U14 Girls - Lakehead Express, Thunder Bay, Ontario,

2015 CHAMPIONS

All American Cup Red Flight Champions

  • U11 Boys - MTA 04s Blue Ramas, Twin Cities, MN
  • U11 Girls - MTA 04 East, Twin Cities, MN
  • U12 Boys 11v11 Open - Sporting St. Croix, Stillwater, MN
  • U12 Boys - St. Paul United, St. Paul, MN
  • U12 Girls - MTA 03 Girls, Twin Cities, MN
  • U13 Boys - MTA 02 Pre-ECNL, Twin Cities, MN
  • U13 Girls - Owatonna Huskies, Owatonna, MN
  • U14 Boys - St. Paul Blackhawks Osborne, St. Paul, MN
  • U14 Girls - St. Croix Black Scorpions, Stillwater, MN
  • U15 Boys - MapleBrook, Maple Grove, MN
  • U15 Girls - Dakota REV Fusion, Dakota County, MN
  • U16 Boys - Tonka United Blue, Minnetonka, MN
  • U16 Girls - MapleBrook Impact, Maple Grove, MN
  • U17 Girls - Omaha FC 97/98 Gold, Omaha, NE
  • U19 Boys - Tonka United Blue, Minnetonka, MN

All American Cup Blue Flight Champions

  • U11 Boys - NW Kickers, Brooklyn Park, MN
  • U11 Girls - Edina SC Black, Edina, MN
  • U12 Girls - Burnsville Ambush, Burnsville, MN
  • U13 Boys - GGFSC Atlas, Grand Forks, ND
  • U14 Boys - River Falls SC, River Falls, WI
  • U14 Girls - CC United, Chanhassen/Chaska, MN
  • U15 Boys - Dakota REV Warriors, Dakota County, MN
  • U15 Girls - Lakeville Strikers, Lakeville, MN
  • U16 Boys - TSA Elite, Brooklyn Park, MN
  • U17 Boys - Rogers Rebels, Rogers, MN
  • U17 Girls - Bemidji Extreme, Bemidji, MN
  • U19 Boys - Real Madrid White, Kansas City, MO

2014 Champions

All American Cup A Flight Champions

  • 11 Boys - MTA, Twin Cities, MN
  • 12 Boys Open - PSA Rampage, Plymouth, MN
  • 12 Girls 11v11 Open - South Metro Riot, Farmington, MN
  • 12 Girls - PSA Sprints, Plymouth, MN
  • 13 Boys - Galaxy SC 01-02 Yellow, Naperville, IL
  • 13 Girls - Wayzata SC Wings, Wayzata, MN
  • 14 Boys - Galaxy SC 99-00 Yellow, Naperville, IL
  • 14 Girls - Centennial Pumas, Lino Lakes, MN
  • 15 Boys - BYSC Belugas, Bloomington, MN
  • 15 Girls - Wayzata Fury, Wayzata, MN
  • 16 Boys Open - DUSC White, Bismarck, ND
  • 17 Girls - Dakota REV Venom, Dakota County, MN
  • 19 Boys - USA Impact, Allouez, WI
  • 19 Girls Open - Fire SC 96, Twin Cities, MN

All American Cup B Flight Champions

  • 11 Boys - Park Valley United Phoenix, Golden Valley, MN
  • 11 Girls - Dakota REV Revolution, Dakota County, MN
  • 12 Girls - TRSA Stars, Elk River, MN
  • 13 Boys - MTA 01n Blue, Twin Cites, MN
  • 13 Girls - BYSC Breakers, Bloomington, MN
  • 14 Boys - Dakota REV Warriors, Dakota County, MN
  • 14 Girls - EPSC Xplosion, Eden Prairie, MN
  • 15 Boys - DUSC, Bismarck, ND
  • 15 Girls - Euro FC Rage, Rochester, MN
  • 16 Boys - CMYSA Thunder, St Cloud, MN
  • 17 Girls - Waseca SC, Waseca, MN
  • 19 Boys CMYSA United, St. Cloud, MN